Spojte se s námi:

IROP

Kontakt

Křižíkova 49
471 06 Horní Police
tel. +420 487 860 294
e-mail: info@marianskapolice.cz
www.marianskapolice.cz
IČ: 482 82 553
Číslo účtu: 900444379/0800
ID datové schránky: zstiufm

Via Sacra

Noc kostelů v Horní Polici

V pátek 9. června 2017 se konala Noc kostelů v kostele sv. Vavřince v Jezvém a v poutním kostele Navštívení Panny Marie v Horní Polici.

V kostele sv. Vavřince v Jezvém jsme si vyslechli od 18 hodin objevný výklad o dějinách, architektuře a výzdobě kostela od Jany Kurešové z Národního památkového ústavu v Liberci a podívali se na varhany i do varhan. Ty jsme si i poslechli.

V Horní Polici jsme měli po půl osmé večer tu čest přivítat vzácné hosty: Mons. Antona Otteho, emeritního probošta Královské kolegiátní kapituly na Vyšehradě, Dr. Petra Macka z pražské Filosofické fakulty UK, který nás provedl poutním areálem v Horní Polici a přiblížil dosud neznámé souvislosti. Richard Cibik, architekt obnovy poutního místa nás se svým kolegou seznámil s projektem osvětlení interiéru hornopolického kostela, Martin Aschenbrenner z českolipského gymnázia nám přiblížil život a osudy patronky Hornopolického areálu Anny Marie Františky velkovévodkyně Toskánské. Zlatým hřebem večera bylo vystoupení Karla Schwarzenberga, který pohovořil o pojmu vlastenectví, jak se měnil v průběhu staletí a vtipně to ilustroval na příkladech z vlastní rodiny. Program jsme zakončili modlitbou za obec, národ, Evropu a svět. Byla to opět moc pěkná akce, za kterou děkuji všem, kdo se na ní podíleli. Děkuji i všem návštěvníkům, kterých bylo v obou kostelích něco kolem tří set.

P. Stanislav Přibyl, administrátor

P. Stanislav Přibyl v JezvémJana Kurešová v JezvémKomentovaná prohlídka - Jana Kurešová - JezvéJezvéPrvní pohlednice byly okamžitě rozebrány - JezvéLuboš Šulc - někdejší starosta Horní PoliceMons. Anton Otte a P. Stanislav PřibylMons. Anton OtteHvězdy z Hvězdyarch. Richard Cibik a Dr. Petr MacekDr. Petr Macek poutavě hovoří o hornopolickém kostelePetr Macek s votivním obrazem Komentovaná prohlídka areáluKomentovaná prohlídka areáluÚčastnice Noci kostelůPři prohlídceNoc kostelů v Horní PoliciNoc kostelů v Horní PoliciNoc kostelů v Horní PoliciZkouška nového nasvícení kostelaZkouška nového nasvícení kostelaKarel Schwarzenberg byl posledním účinkujícím při letošní Noci kostelů v Horní PoliciNoc kostelů v Horní Polici